
A tervezés és az előkészületek fontossága mielőtt házat építünk
Hogyan tervezzünk házat
Miután új otthonunkat megálmodtuk elkezdünk gondolkodni annak megvalósításának lehetőségein. Már a megvalósíthatóság, kivitelezés latolgatása során is rádöbbenünk, hogy a beköltözés még igencsak messze van, az odáig vezető út pedig cseppet sem zökkenőmentes. Lássuk tehát röviden a házépítés tervezésének folyamatát. Az alábbiakban néhány pontban kitérünk az építkezés előkészületeire.
Az információk fontossága
Elhatározásunk megszületését követően a gördülékenyebb kivitelezés, építkezés érdekében ne sajnáljuk az időnket a tájékozódásra. Fontos, hogy hol és milyen típusú házat szeretnénk építeni, hiszen életünk jelentős részét ott fogjuk tölteni. A lokáció tehát létfontosságú, emellett az anyagok kiválasztása, új technológiák megismerése is döntő lehet. Ennek érdekében érdemes ellátogatni építkezés tematikájú rendezvényekre. Keressünk olyan ismerősöket, akik nemrég építkeztek, tapasztalataik megosztásával nagyban megkönnyíthetik az előttünk álló, embert próbáló folyamatot. Továbbá érdemes megnézni a környéket egyéb szempontok szerint is. A bűncselekmények gyakorisága, munkahely, iskola közelsége mind befolyással lesz mindennapjainkra, biztonságérzetünkre, időbeosztásunkra. Érdemes a közösségi oldalakon regisztrálnunk az adott kerület csoportjába, így betekintést nyerhetünk a lakosok mindennapi problémáiba, a közösség dinamikájába. A minket körülvevő környezet akár egy életen át is meghatározza életminőségünket. Természetesen mindenki más igények szerint kívánja kiválasztani lakóhelyét, azonban a fenti szempontok monitorozása véleményem szerint mindenki jól felfogott érdeke.
Időzítés
A fenti információk begyűjtését követően eljutottunk ahhoz a sarkalatos ponthoz, hogy, hol építkezzünk. Azonban legalább ilyen fontos az, hogy mikor tudunk beköltözni álmaink otthonába. Amennyiben eladjuk régi otthonunkat és megállapodunk a vevővel általában bizonyos határidőre kell kiköltöznünk. Új otthonunk tervezett átvétele ugyanakkor csúszhat, nem feltétlenül határozható meg napra pontosan beköltözésünk. Ebből fakadóan átmeneti megoldásokkal is készülnünk kell ezekre a váratlan helyzetekre, ebben rokonok, barátok, esetleg egy albérlet kínálhatnak megoldást. A logisztika tehát az időzítés szakaszának kulcsszava, megfelelő előtervezéssel, átmeneti megoldásokkal könnyebben tudjuk kezelni a kiköltözés, beköltözés miatti előre nem látható, felmerülő problémákat. Természetesen amennyiben anyagi lehetőségeink megengedik elképzelhető, hogy nem adjuk el eddigi otthonunkat, amíg be nem költözünk új házunkba, azonban ezt a megoldást a mai magyar társadalom anyagi lehetőségeit ismerve csak igen szűk réteg engedheti meg magának.
Financiális lehetőségek
Ez a szakasz már a konkrét pénzügyi források kiaknázását jelenti. Hiszen az anyagi erőforrásainkat, lehetőségeinket már a tervezés, információgyűjtés elején számba kellett vegyük, persze ekkor még csak feltérképeztük az esetleges erőforrásainkat. Jelen fázisban azonban kiaknázzuk megtakarításainkat, hitelt veszünk fel, igénybe vesszük az állami támogatásokat.
A sikeres otthonteremtéshez igénybevehető pénzügyi lehetőségekkel kapcsolatban ajánlom figyelmükbe egy korábban publikáltunk blogbejegyzésünket, melyet érdemes lehet ismét áttekinteni. https://axabau.hu/2024/08/09/tippek-a-sikeres-otthonteremteshez-megkerdeztuk-a-csok-kiralynot-kubik-erikat/
Mindemellett lehetőségeinkre tekintettel vehetünk fel támogatott munkáltatói hitelt, esetleg jelzáloghitelt is. Miután feltérképeztük milyen összeg áll hozzávetőleg rendelkezésünkre, tekintsük át a bekerülési költségeket. Itt számba kell vennünk a telek árát, alapanyag árakat, engedélyeztetési költségeket, kivitelezés, illetve biztosítások árát. Érdemes tisztában lennünk a generálkivitelezés előnyeivel, hátrányaival egyaránt, fontos, hogy lehetőségeinkhez mérten hozzuk meg a számunkra leginkább megfelelő döntést. Igyekezzünk elkerülni a rejtett költségeket, amik a munkák szétdarabolása, különböző vállalkozók közötti felosztása rejthet magában.
Tervezési lépések építkezéshez
A házépítés első és legfontosabb lépése a tervezés, amely minden további mozzanat alapja. Ebből fakadóan alaposan át kell gondolnunk mit szeretnénk, hogyan képzeljük el leendő otthonunkat. A tervezési szakasz során rengetek dologra kell figyelnünk. Az alaprajz elkészítése meghatározza, milyen legyen a ház, hány szoba, fürdőszoba legyen benne. A megfelelő elosztás segít a ház optimális terének kialakításában. Az építészeti stílus kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, a költségeket is nagymértékben befolyásolja az anyagok kiválasztása. Emellett a megfelelő költségvetés kialakítása is létfontosságú, rengeteg váratlan költség adódhat ezért fontos tudnunk mennyibe fog kerülni a projekt teljes befejezése. Az árazott és árazatlan költségvetés témájában készült írásunk is hasznos lehet, ajánlom figyelmükbe.
Fontos, hogy a terveket szakképzett, a helyi építési szabályokat, területi adottságot ismerő építész készítse.
Engedélyek, biztosítások
Az építkezés előtt be kell szereznünk az építési engedélyt, melyet a helyi önkormányzat ad ki. Az engedélyhez szükséges dokumentumok között szerepelnek az építészeti tervek, statikai számítások, a helyszíni vizsgálatok eredményei. Bejelentési kötelezettségünk változatlan, az azt meghatározó kormányrendelet az egyszerű bejelentést írja elő. Ez e-napló segítségével történik, a feltöltendő kivitelezési dokumentációnak a költségvetési kiírást kell tartalmaznia. Az egyszerűsített bejelentés folyamatában az építésfelügyeleti hatóság az illetékes szerv.
Az építkezés alatt is fontos a biztosítás, óvjuk a nagy értékű munka eszközöket, gépeket, építési anyagokat a természet elleni csapásoktól, tulajdon elleni bűncselekményektől. A biztosítási díjakkal tehát ne csak az elkészült otthonunk esetében számoljunk.
Szakemberek
Napjainkra hazánkban az építőipar jelentősen felhígult, a vállalkozók jelentős része hozzá nem értő, akik ebből kifolyólag silány munkát végeznek. Ennek fényében alaposan át kell gondolnunk melyik kivitelezővel állapodunk meg, hiszen az építkezés, felújítás alapesetben is rengeteg feszültséggel, stresszel járó folyamat.
Sok esetben fel sem mérjük ennek destruktív hatását, és csak a folyamat közben jövünk rá, hogy meghaladja képességünket a felújítás felügyelet, a szakemberekkel történő viaskodás.
A generálkivitelező választásának előnye, hogy az anyagbeszerzés, szakemberek felkutatásának, munkafolyamatok ellenőrzésének terhe lekerül a vállunkról. Alvállalkozóit szerződteti, munkájukat folyamatosan ellenőrzi, garanciát vállal értük. Munkája végeztével jótállási jegyet állít ki, amely alapján az elkészült épületszerkezet fajtájától függően 3, 5, illetve 10 éves garancia érvényesíthető. Ugyanakkor számolnunk kell a körülbelül 10-20 százalékkal drágább költségekkel. Előnyt ez a megoldás akkor jelenthet, ha ismerünk megbízható szakembereket és velük személyesen állapodunk meg. Ellenkező esetben folyamatosan ellenőriznünk kell a munka minőségét, annak érdekében, hogy elkerüljük a gyenge végeredményt. Ajánlom figyelmükbe a témában korábban publikált írásunkat
A saját magunk által szervezett építkezésnél a bevont vállalkozókkal a megrendelő szerződik, Ő ütemez, ellenőriz és szükség esetén dokumentál. Ez a folyamatos felügyelet, amennyiben időnk engedi előnyös lehet számunkra, hiszen minden apró kívánságunkat, észrevételünket közölhetjük a szakikkal, felügyelhetjük annak végrehajtását, minőségét. Tehát minden a generálkivitelezőt terhelő kockázat az építtetőre száll, megspórolva ezzel a szolgáltatás árát. A nagyobb munkálatok esetében ez egy egész embert kívánó munka. Nekünk kell felkutatnunk a szakembereket, alvállalkozókat, ütemeznünk kell a felújítás menetét, nekünk kell orvosolnunk az anyag beérkezésénél, rendelésénél felmerülő problémákat. A spórolás mellett tehát számolnunk kell a logisztikával, az árú szállítása, megrendelése, őrzése, a keletkezett törmelék elszállítása terén felmerülő feladatokkal.
Több szakember felkutatása, az árajánlatok, referenciák bekérése, majd a döntésünk órákat, esetleg napokat is igénybe vehet, amennyiben magunk szeretnénk választani. Bárhogy döntünk csak referenciákkal rendelkező, számlát adó szakemberekkel, vállalkozóval szerződjünk, állapodjunk meg.
Testet ölt az álom
A furfangos e-napló megismerése, a bürokratikus útvesztőből való kijutásunk után következhet új otthonunk fizikális téren való megszületése. A megfelelő anyagok kiválasztását követően kezdődhet az alapozás, a falak, majd a tető felhúzása és annak fedése. Végül a kivitelezés és lakberendezés. Természetesen ez egy önmagában is külön fejezetet érdemlő téma, ebből fakadóan jelen cikkünkben csak mint egy folyamat befejező aktusa térünk ki rá.
Összegzés
Ahogy a fentiekből láthatjuk a házépítés egy igen komplex folyamat, amely több lépcsőből áll. Az előkészítés, helyszín kiválasztás, jogi és pénzügyi kérdések megvitatása, engedélyeztetési eljárások mind alapos tervezést követelnek. Ezek a lépések az építkezés fizikális kezdetéig mint egy első megvalósítandó szakasz öltenek testet a házépítés folyamatában. Ezt követően kezdődhetnek az építkezési munkálatok a második szakaszban, miután kiválasztottuk az anyagokat, kivitelezőket. Összességében kijelenthetjük, hogy megfelelő előtervezéssel, forgatókönyvekkel felkészülve a nem várt helyzetekre, határidők csúszására rengetek fejfájástól, anyagi és időbeli veszteségtől kímélhetjük meg magunkat. Ne sajnáljuk az időt a tervezési és előkészületi szakaszra, hiszen ez egy későbbiekben megtérülő, hosszútávú befektetés. Remélem a fentiekben sikerült néhány hasznos háztervezési tippel szolgálnunk.